Koniec „talerzowej” dyskryminacji na stołówce SP 3 w Gryficach. Talerze ceramiczne dla wszystkich uczniów szkoły.

21 grudnia 2015 roku poinformowaliśmy o dyskryminacji uczniów na szkolnej stołówce w Szkole Podstawowej Nr 3 w Gryficach. Uczniowie zależnie od dochodów otrzymywali posiłek na talerzu plastikowym albo na ceramicznym. W tej sprawie alarm podniosły lokalne media, ale i ogólnokrajowe.  O sprawie poinformowaliśmy osobiście O sprawie poinformowaliśmy osobiście Annę Zalewską, minister MEN, która obiecała, że podejmie interwencje, by do segregacji w polskich szkołach nie dochodziło.   Justyna Sadlak, rzecznik prasowy MEN poinformowała o oficjalnym wyniku sprawy.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące sytuacji w stołówce w szkole w Gryficach, uprzejmie informuję, że MEN reaguje i niezwłocznie wyjaśnia wszystkie zgłoszenia, które dotyczą nierównego traktowania uczniów.
W naszej ocenie takie sytuacje są niedopuszczalne i nie mogą mieć miejsca. Zadaniem szkoły jest zaspokajanie potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży oraz kształtowanie właściwych zachowań. Szkoła ma podejmować wszystkie typy działań w zakresie wspierania zdrowego żywienia uczniów oraz ma właściwie organizować posiłki dla uczniów z rodzin o różnych dochodach (w tym niskich) w sposób przeciwdziałający ich dyskryminacji.

Już w grudniu kurator zachodniopomorski podjął interwencję. Z informacji kuratora wynika, że sprawa została wyjaśniona. Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z dyrektorem szkoły podjęli natychmiastowe działania, w efekcie których ujednolicono sposób wydawania posiłków oraz jadłospis, tj. wszystkie dzieci jedzą taki sam obiad wydawany w jednym czasie z jednego okienka kuchennego w naczyniach wielokrotnego użytku.