Debata w Sejmie o żywieniu w szkołach. Minister MEN Anna Zalewska o planowanych zmianach (video)

W środę, 27 stycznia 2016 obyło się spotkanie w Sejmie, które w swym zamierzeniu ma mieć wypływ na przyszłość żywienia w szkołach. Na zaproszenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego do parlamentu przybyli producenci żywności, ajenci sklepików szkolnych, dietetycy, rodzice… Osoby zainteresowane naprawą żywienia w palcówkach edukacyjnych. Na posiedzeniu z ramienia rządu była obecna Minister Edukacji Anna Zalewska, a także Jarosław Pinkas, wiceminister Zdrowia.

Wystąpienie Anny Zalewskiej, minister Edukacji Narodowej:

Podczas spotkania w wypowiedziach dominowały głosy, wskazujące, że w polskich szkołach powinniśmy dbać o zdrowie uczniów i należy to robić w zgodzie z zasadami zdrowego odżywiania. Należy eliminować szkodliwe produkty żywieniowe. Podkreślano, że polska szkoła i polscy uczniowie nie funkcjonują w próżni. Młodzi ludzie są bombardowani reklamami i ulegają im. Podobnie Rodzice, którzy w reklamach słyszą, że to „zdrowa kanapka”, „zdrowy napój”… Nie weryfikują tych informacji. A lektura składników intensywnie reklamowanych produktów pokazuje, że to śmieciowe żarcie.

Wielu zabierających głos podkreślało, że rozporządzenia Ministra Zdrowia z sierpnia 2015 okazało się w praktyce porażką. Po kilku miesiącach od wprowadzenia nowego prawa w szkołach wcale nie jest lepiej pod względem jakości żywienia. Ani rynek produktów, ani szkoły nie miały szansy na dostosowanie się do nowych wymagań. Na rynku brakuje produktów, a w szkołach nowoczesnego sprzętu. W wielu miejscach uczniowie nie zaakceptowali smaku potraw według zmienionych receptur. Posiłki lądują w koszach na śmieci, a uczniowie objadają się fast foodem przyniesionym do szkoły z domów, kupionych w sklepach w pobliżu szkół, dostarczonych na telefon.

W dyskusji o rozporządzeniu padały też głosy, że wprowadzone w sierpniu 2015 roku rozporządzenie jest pełne sprzeczności i błędów. W konkluzji dyskusji uczestnicy zgodzili się, że rozporządzenie wywołało chaos w szkołach i należy je jak najszybciej poprawić.

Zgłaszano także postulaty do znowelizowanej w 2014 roku ustawy o bezpieczeństwie żywności. Między innymi wskazywano na potrzebę wprowadzenia zakazu stosowania tłuszczy trans, na konieczność zagwarantowania uczniom dostępu do wody pitnej i do odpowiedniej ilości czasu, który pozwoli uczniom na zdrowe spożycie posiłku.

Pod koniec spotkania wyłoniono zespół roboczy złożony, który ma zająć się opracowaniem wniosków na potrzeby zmian w przepisach prawa, dotyczących żywienia w szkołach.

Całe posiedzenie było rejestrowane, a zapis video jest dostępny pod linkiem: