Nektary do szkół

Kampania "5 porcji zdrowia" prowadzona jest przez Krajową Unię Producentów Zdrowia www.kups.org.pl

Kampania „5 porcji zdrowia” prowadzona jest przez Krajową Unię Producentów Zdrowia www.kups.org.pl

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministerstwa zdrowia od 1 września 2015 uczniowie w szkolnych sklepikach będą mogli kupić soki owocowe, owocowo-warzywne, warzywne. Nektary nie znalazły się na liście produktów akceptowanych. Wśród osób produkujących nektary – ale i soki – ten fakt wzbudził zdziwienie. Nie zgadzają się, by umieszczano nektary w jednym „worku” z napojami powszechnie uważanymi, jako niezdrowe, czyli te wysoko-dosładzane. Argumentują, że nektary nie powinny być zdyskwalifikowane bo są wartościowe dla zdrowia.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (znane z prowadzenia kampanii „5 porcji zdrowia” / www.facebook.com/5porcjiWarzywOwocowLubSoku ) wniosło uwagi do projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia – Projekt z dnia 16 czerwca 2015 r.) w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

„Nektary  stanowią substytut soków i musów z owoców i warzyw. Nektary zawierają od minimum 25% do nawet 100% soku/przecieru owocowego lub warzywnego, w zależności od rodzaju owoców czy warzyw. Przykładowo nektary jabłkowe, pomarańczowe, grejpfrutowe zawierają min. 50% soku/przecieru owocowego, nektary wiśniowe min. 35% soku owocowego, a nektary z czarnych porzeczek min. 25% soku owocowego. Nektary produkuje się często z owoców o smaku zbyt kwaśnym i cierpkim, z których 100% sok byłby niesmaczny, jak np. z wiśni, czarnych porzeczek czy aronii lub też sok byłby za gęsty jak np. z bananów. Jeśli do soku zawierającego 100% wsadu owocowego zostanie dodany np. miód, który nie jest dozwolony do soku, ale jest dozwolony do nektaru produkt taki jest nazwany nektarem. Niezwykle istotny jest z żywieniowego punktu widzenia zakaz zgodnie z prawem dodatku do nektarów barwników i substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten nektar jest wyprodukowany. Barwa i smak zależą zatem od ilości i rodzaju użytych do produkcji owoców lub warzyw. Nektary są zatem wartościowym i naturalnym produktem.   W szczególności są źródłem witaminy C (nektar porzeczkowy zawiera w porcji 330 ml 79 mg witaminy C (blisko 100 % dziennego zapotrzebowania), nektar grejpfrutowy – 50 mg (ok. 60% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę). Nektar porzeczkowy jest też optymalnym zamiennikiem dla osób uczulonych na cytrusy i cechuje go wysoka aktywność antyoksydacyjna .

W związku z powyższym nie ma uzasadnienia wyłączanie nektarów z listy wyrobów dopuszczonych do dystrybucji w szkołach, w sytuacji, gdy na tej liście znalazła się np. dosładzana miodem herbata, kawa zbożowa czy napary owocowe.

Dodatkowo uważamy, że byłaby to nieuzasadniona dyskryminacja krajowego owocowo-warzywnego przemysłu przetwórczego opartego na krajowych surowcach rolnych tj. owocach i warzywach.

Napoje niegazowane owocowe lub owocowo-warzywne niedosładzane (bez dodatku cukrów i substancji słodzących) stanowią wartościowy substytut soków i nektarów owocowych i warzywnych, a to z uwagi na wysoką zawartość soków i ewentualnie przecierów z owoców i warzyw, które są koniecznie, aby nadać niedosładzanemu produktowi atrakcyjny i akceptowalny dla konsumenta smak. Napoje takie zawierają wg naszej wiedzy od 65% do 99 % soku. Ich pominięcie w wykazie dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych produktów, przy równoczesnym dopuszczeniu napojów sporządzanych na miejscu także tych dosładzanych miodem, jak herbata, czy kawa zbożowa, nie ma racjonalnego uzasadnienia w aspekcie zdrowotnym i żywieniowym i w związku z tym może rodzić zarzut niekonstytucyjnego ograniczenia swobody działalności gospodarczej (art. 22 Konstytucji) i zasady równości  (art. 32 Konstytucji), tym bardziej, że napoje produkowane przez przemysł przetwórczy mają w przeciwieństwie do napojów sporządzanych na miejscu ustandaryzowany skład. Co więcej wytwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, w tym również w zakresie bezpieczeństwa i higieny produkcji i podlegają stałej kontroli urzędowych inspekcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że wysoki udział w składzie takich napojów mają krajowe warzywa oraz owoce (w szczególności jabłko, marchew, czarna porzeczka).”