Nektary do szkół

0
761
Kampania "5 porcji zdrowia" prowadzona jest przez Krajową Unię Producentów Zdrowia www.kups.org.pl

Sharing is caring!

Kampania "5 porcji zdrowia" prowadzona jest przez Krajową Unię Producentów Zdrowia www.kups.org.pl
Kampania „5 porcji zdrowia” prowadzona jest przez Krajową Unię Producentów Zdrowia www.kups.org.pl

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministerstwa zdrowia od 1 września 2015 uczniowie w szkolnych sklepikach będą mogli kupić soki owocowe, owocowo-warzywne, warzywne. Nektary nie znalazły się na liście produktów akceptowanych. Wśród osób produkujących nektary – ale i soki – ten fakt wzbudził zdziwienie. Nie zgadzają się, by umieszczano nektary w jednym „worku” z napojami powszechnie uważanymi, jako niezdrowe, czyli te wysoko-dosładzane. Argumentują, że nektary nie powinny być zdyskwalifikowane bo są wartościowe dla zdrowia.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (znane z prowadzenia kampanii „5 porcji zdrowia” / www.facebook.com/5porcjiWarzywOwocowLubSoku ) wniosło uwagi do projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia – Projekt z dnia 16 czerwca 2015 r.) w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

„Nektary  stanowią substytut soków i musów z owoców i warzyw. Nektary zawierają od minimum 25% do nawet 100% soku/przecieru owocowego lub warzywnego, w zależności od rodzaju owoców czy warzyw. Przykładowo nektary jabłkowe, pomarańczowe, grejpfrutowe zawierają min. 50% soku/przecieru owocowego, nektary wiśniowe min. 35% soku owocowego, a nektary z czarnych porzeczek min. 25% soku owocowego. Nektary produkuje się często z owoców o smaku zbyt kwaśnym i cierpkim, z których 100% sok byłby niesmaczny, jak np. z wiśni, czarnych porzeczek czy aronii lub też sok byłby za gęsty jak np. z bananów. Jeśli do soku zawierającego 100% wsadu owocowego zostanie dodany np. miód, który nie jest dozwolony do soku, ale jest dozwolony do nektaru produkt taki jest nazwany nektarem. Niezwykle istotny jest z żywieniowego punktu widzenia zakaz zgodnie z prawem dodatku do nektarów barwników i substancji konserwujących (konserwantów) oraz aromatów innych niż uzyskanych z owoców i warzyw, z których ten nektar jest wyprodukowany. Barwa i smak zależą zatem od ilości i rodzaju użytych do produkcji owoców lub warzyw. Nektary są zatem wartościowym i naturalnym produktem.   W szczególności są źródłem witaminy C (nektar porzeczkowy zawiera w porcji 330 ml 79 mg witaminy C (blisko 100 % dziennego zapotrzebowania), nektar grejpfrutowy – 50 mg (ok. 60% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę). Nektar porzeczkowy jest też optymalnym zamiennikiem dla osób uczulonych na cytrusy i cechuje go wysoka aktywność antyoksydacyjna .

W związku z powyższym nie ma uzasadnienia wyłączanie nektarów z listy wyrobów dopuszczonych do dystrybucji w szkołach, w sytuacji, gdy na tej liście znalazła się np. dosładzana miodem herbata, kawa zbożowa czy napary owocowe.

Dodatkowo uważamy, że byłaby to nieuzasadniona dyskryminacja krajowego owocowo-warzywnego przemysłu przetwórczego opartego na krajowych surowcach rolnych tj. owocach i warzywach.

Napoje niegazowane owocowe lub owocowo-warzywne niedosładzane (bez dodatku cukrów i substancji słodzących) stanowią wartościowy substytut soków i nektarów owocowych i warzywnych, a to z uwagi na wysoką zawartość soków i ewentualnie przecierów z owoców i warzyw, które są koniecznie, aby nadać niedosładzanemu produktowi atrakcyjny i akceptowalny dla konsumenta smak. Napoje takie zawierają wg naszej wiedzy od 65% do 99 % soku. Ich pominięcie w wykazie dopuszczonych do sprzedaży w sklepikach szkolnych produktów, przy równoczesnym dopuszczeniu napojów sporządzanych na miejscu także tych dosładzanych miodem, jak herbata, czy kawa zbożowa, nie ma racjonalnego uzasadnienia w aspekcie zdrowotnym i żywieniowym i w związku z tym może rodzić zarzut niekonstytucyjnego ograniczenia swobody działalności gospodarczej (art. 22 Konstytucji) i zasady równości  (art. 32 Konstytucji), tym bardziej, że napoje produkowane przez przemysł przetwórczy mają w przeciwieństwie do napojów sporządzanych na miejscu ustandaryzowany skład. Co więcej wytwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, w tym również w zakresie bezpieczeństwa i higieny produkcji i podlegają stałej kontroli urzędowych inspekcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że wysoki udział w składzie takich napojów mają krajowe warzywa oraz owoce (w szczególności jabłko, marchew, czarna porzeczka).”

BRAK KOMENTARZY