NIK: suplementy diety. Rynek wart 3 miliardy zl. Produkty bez żadnej kontroli składu. Udawanie leków w reklamach…

1
1839

Sharing is caring!

NIK zorganizował panel ekspertów poświęcony rynkowi suplementów diety. To rynek wart 3 miliardy złotych. Produkty te są właściwie wprowadzane do obrotu bez żadnej kontroli ich składu. Gigantycznym problemem jest fakt, że w reklamach suplementy udają leki. Polacy w UE są liderami w kupowaniu suplementów i ta tendencja rośnie. Konsekwencje też.

Najwyższa Izba Kontroli zbada wart 3 miliardy złotych rynek suplementów diety. Kontrola ma uwzględnić wyniku spotkania ekspertów, z którego wnioski są przerażające. Brak kontroli to raz. Sprzedaż suplementów w aptekach powoduje ich nobilitacje wśród klientów aptek, którzy mylą suplementy z lekami. W tej sytuacji producenci leków wykorzystują zaufanie, jakim Polacy obdarzają farmaceutów pracujących w aptekach. Kolosalne znaczenie ma też agresywne reklamy suplementów, w których obiecywane są zdrowotne „cuda”. Barbara Turowska z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podczas panelu ekspertów poinformowała, że:

  • Telewizja – jedna czwarta reklam w telewizji to reklamy suplementów diety i leków bez recepty
  • Radio – 70 procent reklam w radio to reklamy suplementów diety i leków bez recepty

Co ważne w Polsce nie ma żadnych regulujących reklamę suplementów!

Jeszcze bardzie zdumiewające jest również fakt, że właściwie nikt nie wie, co zawierają suplementy diety. Według prawa za bezpieczeństwo produktu i zgodność deklaracji na opakowaniu ze stanem faktycznym odpowiada producent. Suplementy diety są kontrolowane przez Główny Inspektorat Sanitarny tak, jak… artykuły spożywcze. Sprawdzana jest tylko niewielka ich ilość.

Dlaczego temat jest taki ważny? Polacy wśród narodów w UE są liderem pod względem kupowanych suplementów i leków bez recepty. Kupujemy coraz więcej i kupują je coraz młodsze osoby. Przecież pomagają na wszystko, według reklam bez nich właściwie nie można żyć, przecież pożywienie jest pozbawione tych bezcennych składników…

Więcej na www.nik.gov.pl/nik-przyglada-sie-rynkowi-suplementow-diety-panel-ekspertow.html

1 KOMENTARZ

  1. Jak widać jest zapotrzebowanie 🙂 Czy to normalne, że zamiast utrzymywać odpowiednią dietę wierzymy w piękną reklamę która wmawia nam, że można jeść co się chce jeżeli weźmie się lek wspomagający trawienie. Albo jeżeli ktoś nie toleruje mleka które z natury jest szkodliwe dla człowieka, weźmie tabletkę i może pić bo niby nie potrafi zrezygnować. Należy się obudzić i zrozumieć, że na wiele mamy wpływ przez odpowiednie odżywianie a suplementy czy leki jak na coś pomogą to na coś innego zaszkodzą. Polecam książkę „Nowoczesne zasady odżywiania”, która dość dobrze wyjaśnia jaki wpływ na choroby cywilizacyjne ma dieta 🙂
    Pozdrawiam