Oscypki na smarfonach i tabletach

0
679

Sharing is caring!

Oscypek to drugi po bryndzy polski produkt regionalny wpisany na unijną listę produktów tradycyjnych. Ale gdzie znaleźć prawdziwego oscypka wykonanego według tradycyjnej receptury? Albo dowiedzieć się, u którego bacy spróbować takiego specjału jak żentyca, czy hurda? U bacy, który ma certyfikat. Na pewno. Ale gdzie oni są? W e-przewodniku na Androida oraz iOS. Po Podhalu poprowadzi aplikacja „Szlak oscypkowy”.

Wyrób tradycyjnych oscypków trwa każdego roku wyłącznie od maja do października. Tylko w tych miesiącach owce są wypasane i dojone na górskich halach. Mleko owiec warzone jest w miedzianych kotłach. Grudki sera kształtowane w specjalnych formach, które nadają charakterystyczny wygląd (wzór parzenicy, zwierząt), a wędzone smrekowym (świerkowym) drewnem.

Aplikacja „Szlak oscypkowy” zawiera multimedia, z których między innymi dowiemy się skąd się bierze nazwa oscypek, jak odróżnić prawdziwego oscypka od tego z krowiego mleka… Dla miłośników gór i tradycyjnych smaków pozycja obowiązkowa.

Aplikację firmuje Stowarzyszenie Szlak Oscypkowy, zrzeszające wyłącznie górali posiadających właściwe certyfikaty.

Szlak oscypkowy na Androida

Szlak oscypkowy na iOS

BRAK KOMENTARZY