Owoce i warzywa dla dzieci w przedszkolu bez VAT

Przedszkole Nr 8 w Łomży zaopatruje się w warzywa i owoce bezpośrednio u rolników, którzy dostarczają zdrowe produkty. Dyrekcja przedszkola w tej sprawie zwróciła się o pomoc do lokalnego ośrodka doradztwa rolniczego w celu ustalenia z kim i na jakich zasadach współpracować.

SlowFood.edu.pl – Jaką rolę odegrał Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Szepietowo PZDR w Łomży w projekcie realizowanym przez Przedszkole Nr 8 (Patrz: Wzór do naśladowania, czyli przedszkole Nr 8 w Łomży).

Marian Zysk, główny specjalista ds. ekologii i ochrony środowiska Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Szepietowo, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łomży (na zdjęciu pierwszy z lewej) Od lat zajmuję się zawodowo ekologią i ochroną środowiska, ale i prywatnie zdecydowanie popieram żywność ekologiczną. Wszystkim nam powinno zależeć, by następował wzrost konsumpcji żywności ekologicznej, a szczególnie przez dzieci i młodzież. Wzrost świadomości, że jakość życia ma ścisły związek z tym, co i jak jedzą jest istotna dla ich zdrowia. Doświadczenia krajów Europejskich, a szczególnie Szwecji, Włoch, pokazują, że najważniejszymi odbiorcami powinny być przedszkola, szkoły. Dlatego chętnie pomogliśmy dzieciom z przedszkola nr 8. Mam codzienny kontakt z rolnikami, wiemy, kto i jak produkuje. Pomogliśmy skontaktować Panią Dyrektor przedszkola z rolnikami ekologicznymi. Doszło do spotkania, na którym obie strony wyraziły chęć współpracy. Sprawdziliśmy jak to powinno odbywać się formalnie, by wszyscy byli w zgodzie z prawem. Problemem było wystawianie rachunków w sytuacji, gdy sprzedający i kupujący nie są płatnikami VAT. Ustaliliśmy, jak formalnie powinna przebiegać sprzedaż bezpośrednio od rolnika do przedszkola w zgodzie z prawem.  Po zasięgnięciu porad w Dziale Ekonomiki PODR Szepietowo i zapoznaniu się z interpretacją prawa przez Urząd Skarbowy ustalono, że możliwe jest wystawianie rachunków bez VAT przez rolników. Mam nadzieję, że inne placówki oświatowe pójdą za łomżyńskim wzorem i zaoferują dzieciom ekologiczne warzywa i owoce.

Fot. www.lomza.pl