Małopolski Festiwal Smaku

0
720

Sharing is caring!

Foto. www.malopolska.pl / Malopolski Festiwal Smaku Grand Prix Festiwalu przyznano Panu Mateuszowi Morawskiemu za małopolski miód spadziowy. Drugie miejsce przypadło Zakładowi Masarskiemu Mądry z Nowej Wsi Szlacheckiej za kiełbasę krakowską suchą, zaś trzecie zajął pstrąg ojcowski Magdaleny Węgiel z Przybysławic. Wyróżnienie specjalne powędrowało do firmy Melba z Krzeszowic za lody z mleka od krów rasy polskiej czerwonej i z mleka owczego.półfinał 11. Małopolskiego festiwalu Smaku Grand Prix Festiwalu przyznano Panu Mateuszowi Morawskiemu za małopolski miód spadziowy. Drugie miejsce przypadło Zakładowi Masarskiemu Mądry z Nowej Wsi Szlacheckiej za kiełbasę krakowską suchą, zaś trzecie zajął pstrąg ojcowski Magdaleny Węgiel z Przybysławic. Wyróżnienie specjalne powędrowało do firmy Melba z Krzeszowic za lody z mleka od krów rasy polskiej czerwonej i z mleka owczego.

Pierwszy smakowity półfinał zawitał do solnego miasta. Eksperci kulinarni oraz publiczność Wieliczki wybierali najlepsze specjały z subregionu krakowskiego. Były degustacje małopolskich produktów regionalnych i tradycyjnych, pokazy oraz wspólne gotowanie z udziałem przedstawicieli władz województwa i Wieliczki.
W upalne, niedzielne popołudnie na wielickim rynku swoje wyroby zaprezentowali wystawcy z powiatów krakowskiego, wielickiego i myślenickiego. Zarówno jury, jak i publiczność ocenili produkty w 4 kategoriach: „Ekologiczne przysmaki”, „Tradycyjne specjały”, „Smakołyki z legendą” i „Jak u mamy”.

Degustując, publiczność wybrała swoich zwycięzców. Uczestnikom Festiwalu najbardziej smakowały: paluszki ziemniaczane z kwaśnym mlekiem Lucyny Gaweł z Woli Batorskiej (kategoria „Ekologiczne przysmaki”), małopolski miód spadziowy Mateusza Morawskiego z Krakowa („Tradycyjne specjały”), naturalna woda mineralna Małopolanka z firmy Thier z Ochojna („Smakołyki z legendą”) i ciasto drożdżowe z jabłkami Koła Gospodyń Wiejskich z Huciska („Jak u mamy”).

Grand Prix Festiwalu przyznano Panu Mateuszowi Morawskiemu za małopolski miód spadziowy. Drugie miejsce przypadło Zakładowi Masarskiemu Mądry z Nowej Wsi Szlacheckiej za kiełbasę krakowską suchą, zaś trzecie zajął pstrąg ojcowski Magdaleny Węgiel z Przybysławic. Wyróżnienie specjalne powędrowało do firmy Melba z Krzeszowic za lody z mleka od krów rasy polskiej czerwonej i z mleka owczego.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy kulinarne z udziałem twórców znanych blogów kulinarnych. W towarzystwie kucharzy ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, blogerzy przygotowali dania na bazie pstrąga ojcowskiego i wędlin z Podstolic.

Dyplomy i nagrody wręczył laureatom Pan Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Galeria foto/ Źródło: www.malopolska.pl

BRAK KOMENTARZY