Polskie dzieci mają słabą opiekę medyczną i źle oceniają jakość swojego życia. Politycy o dzieci dbają. Ale swoje!

„Polska na 33 miejscu na 35 krajów pod względem równego dostępu do opieki medycznej wśród dzieci. W III RP najmłodsi cierpią najbardziej”. Tak Piotr Wójcik na swoim profilu na Twitterze skomentował dane z raportu UNICEF „Równe szanse dla dzieci. Nierówności w zakresie warunków i jakości życia dzieci w krajach bogatych”.
Można się zgadzać lub nie zgadzać z poglądami autora komentarza, ale dane statystyczne niestety są bezlitosne. Oto fragment raportu: „Największe względne luki zdrowotne odnotowano w Izraelu (38,9 procent), Turcji (34,5 procent) oraz Polsce (34,1 procent)”.
Czyli w rankingu jesteśmy trzeci. Ale od końca!

A i jeszcze jedne fragment, na poprawę i tak doskonałego przecież samopoczucia decydujących o losach RP: „Prawie we wszystkich krajach „przeciętne” dziecko ocenia swój poziom zadowolenia z życia na 8 w 10-stopniowej skali (0 oznacza „najgorsze możliwe życie” a 10 – „najlepsze możliwe życie”), przy czym w Turcji, Polsce i Czechach występuje największy odsetek dzieci oceniających swoje życie na poziomie 4 lub niższym”.

Polskie dzieci mają słabą opiekę medyczną i źle oceniają jakość swojego życia. Politycy o dzieci dbają. Swoje!

Pełny tekst raportu na www.unicef.pl