Od września 2017 wydamy ponad 20 milionów euro na promocję żywności wśród uczniów. Jakie to będą owoce, warzywa, mleko?

Fruits and vegetables in a heart shape over a white background

Od jesieni 2017 programy „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole” ma zastąpić jeden nowy Program dla szkół. Czy przy tej zmianie da się poprawić jakość dostarczanej żywności, która trafia do uczniów? Czy mamy wpływ na decyzje urzędników? Czy miliony z naszych podatków zostaną dobrze wydane?

Zapraszamy do dyskusji, jak ten nowy program powinien być zaprojektowany, by do dzieciaków trafiła jak najlepsza żywność.

W naszych dotychczasowych rozmów z intendentami, dyrektorami, nauczycielami i rodzicami z rad rodziców najczęściej pojawiają się następujące sugestie:

1. Owoce i warzywa nie mogą być pakowane w folie, bo to zabija smak i właściwości odżywcze, a w konsekwencji powoduje odrazę u uczniów.
  2. Porcjowanie owoców i warzyw powinno się odbywać tuż przed dostarczeniem, a najlepiej w szkołach przed tuż przed podaniem.
  3. Należy skończyć z anonimowością. Dostawca powinien wiedzieć, do której szkoły trafiają jego produkty. A przede wszystkim szkoły powinny wiedzieć, kto jest ich producentem owoców, warzyw, mleka. Dostawca, to nie to samo co producent.
  4. Konieczne jest większe urozmaicenie asortymentu owoców i warzyw. No i wykorzystanie sezonowości. Żywienie to jeden z elementów edukowania i wychowywania.
  5. Do szkół mogą też trafiać suszone owoce i warzywa (chipsy).
  6. Cześć owoców i warzyw może trafiać do szkół w postaci soków tłoczonych lokalnie.
  7. Program selekcji dostawców powinien faworyzować gospodarstwa ekologiczne. Jeśli produkty ekologiczne są nieosiągalne to należy dawać pierwszeństwo produktom rolnictwa tradycyjnego nad przemysłowymi.
  8. Należy postawić na jakość żywności dostarczanej do szkół, bo sama masowość nie daje wystarczających efektów.

Zapraszamy do dyskusji. Co możemy zrobić, by nasze dzieciaki pokochały owoce i warzywa oraz mleko?Bo nadal aktualne jest pytanie Czy Rodzice wszyscy wiedzą, co ich dzieci w szkole jedzą?

Twoją opinie możesz (też anonimowo. Twój e-mail nie będzie upubliczniony, chyba że tak będziesz chcieć).

Twoją opinię możesz przysłać na adres redakcji: E-mail Redakcji SlowFood.Edu.PL