Przemysłowe ciastka i chipsy zwiększają ryzyko zgonu. Winne są tłuszcze trans!

Tłuszcze trans zostały zakazane w USADieta bogata w tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, w które obfitują m.in. ciastka i chipsy, ma związek z wyższym o 20-30 proc. ryzykiem zgonu i wyższym ryzykiem choroby wieńcowej serca – wynika z analizy, którą publikuje “British Medical Journal”. Jej autorzy nie wykazali jednak, by – wbrew powszechnie panującym poglądom – tłuszcze nasycone, obecne głównie w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego (masło, mleko krowie, żółtko jaja), ale też w tłuszczach roślinnych, zwiększały ryzyko choroby serca, udarów mózgu czy cukrzycy typu 2.

Zdaniem badaczy wyniki te potwierdzają, że nienasycone tłuszcze trans są tłuszczami najbardziej szkodliwymi dla zdrowia, a ich spożycie powinno być ograniczone do minimum. Są to tłuszcze spożywcze, które uzyskuje się w wyniku utwardzania olejów roślinnych (w procesie tzw. uwodornienia). Występują w margarynach twardych stosowanych w produkcji chipsów, ciastek i innej żywności typu fast food.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi tłuszcze typu trans powinny dostarczać nam mniej niż 1 proc. dziennej dawki energii. To pozwala zminimalizować ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Natomiast tłuszcze nasycone – powinny być źródłem do 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.

Aby zweryfikować związek miedzy dietą bogatą w tłuszcze trans lub tłuszcze nasycone a ryzykiem różnych schorzeń i zgonu z ich powodu, naukowcy z McMaster University w Hamilton (Kanada) przeanalizowali wyniki 50 badań obserwacyjnych.

Analiza nie wykazała istotnego związku między spożywaniem większych ilości tłuszczów nasyconych a śmiertelnością z różnych przyczyn oraz chorobami układu krążenia, w tym chorobą wieńcową serca i udarem mózgu, a także cukrzycą typu 2. Autorzy pracy podkreślają jednak, że nie można na podstawie uzyskanych przez nich wyników wykluczyć, iż dieta bogata w tłuszcze nasycone nie zwiększa ryzyka choroby wieńcowej. Dlatego konieczne są dalsze badania na ten temat.

Najnowsza praca potwierdziła natomiast, że spożywanie dużych ilości produktów bogatych w tłuszcze trans, takich jak chipsy, ciastka i inne produkty typu fast food, ma związek z wyższą o 34 proc. śmiertelnością z różnych przyczyn i o 28 proc. z powodu choroby wieńcowej serca, a także z wyższym o 21 proc. ryzykiem wystąpienia tego schorzenia. Nie udało się jednak potwierdzić zależności między tłuszczami trans i zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, ich związek z ryzykiem udaru niedokrwiennego również nie był jasny.

Autorzy analizy podkreślają, że uwzględniono w niej jedynie badania obserwacyjne, dlatego nie można jednoznacznie ocenić, że wykazane zależności mają charakter przyczynowo-skutkowy. Jednak wyniki te pokrywają się z wnioskami z pięciu innych wcześniejszych analiz.

„Przez lata zalecano nam ograniczenie spożycia tłuszczów. Tłuszcze trans nie dają żadnych korzyści zdrowotnych, a wiąże się z nimi znaczne ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca. Natomiast wpływ na zdrowie tłuszczów nasyconych jest mniej jasny” – komentuje współautor pracy Russell de Souza.

Jak zaznacza badacz, nie oznacza to, że naukowcy zalecają zwiększenie spożycia tłuszczów nasyconych, gdyż nie ma dowodów, że zwiększenie górnego limitu ich spożycia byłoby jakoś szczególnie korzystne dla zdrowia. Na pewno warto jednak zrezygnować z produktów bogatych w tłuszcze trans oraz zastępować tłuste i wysoce przetworzone mięso zdrowymi tłuszczami roślinnymi, orzechami, produktami z pełnego ziarna – podsumowuje ekspert. (PAP)

jjj/ agt/

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl