Reklamy mają negatywny wpływ na żywienie dzieci i młodzieży. Zróbmy coś z tym!

Według danych OECD w Polsce liczba dzieci z nadwagą i otyłych stale rośnie. W innych krajach OECD ten fatalny trend udało się zatrzymać. Rozporządzenie z 28 sierpnia 2015 nie poprawiło tej sytuacji. Uczniowie kupują chemiczne słodycze poza sklepikami szkolnymi, sieci handlowe ulokowane wokół szkół odnotowały wzrost sprzedaży, cześć ajentów sklepików poszło na bezrobocie, rośnie liczba szkół, w których catering zastępuje przygotowywanie potraw na szkolnej kuchni. Wycieczki szkolne kończą się wizytą w fast foodach! Nakłady przemysłu spożywczego na reklamy kierowane do nastolatków rosną co kwartał. Każda próba prawnego ograniczenia reklam kierowanych do młodego pokolenia kończy się fiaskiem. A uczniowie z agresywnymi reklamami sobie nie radzą, czego dowodzą badania. Zdrowe odżywianie w środowisku obfitującym w pokusy wymaga czegoś więcej niż tylko wiedzy o zdrowym odżywianiu!

Program TEMPEST (Temptations to Eat Moderated by Personal and Environmental Self-Regulatory Tools – www.tempestproject.eu), to międzynarodowy projekt w ramach którego badano jak walczyć z epidemią nadwagi u dzieci i młodzieży. Badania prowadzono w latach 2009-2013 w 9 krajach europejskich: Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Przyglądano się roli indywidualnych i środowiskowych czynników samoregulacyjnych w radzeniu sobie z pokusami żywieniowymi. Polską ekipą w projekcie stanowili psychologowie zdrowia z SWPS Wrocław, w tym dr Anna Januszewicz. Wyniki badań przedstawione są w artykule „Tłuste problemy polskich dzieci„.

dr Anna JanuszewiczWe wrześniu 2015 doktor Anna Januszewicz na 29 konferencji Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia (EHPS) została nagrodzona za prezentację badań na temat mechanizmów, które stoją za rosnącą tendencją do otyłości. Według badań zły wpływ ma nie tylko łatwy dostęp do niezdrowej żywności, ale również permanentny kontakt z reklamami, które wzmacniają u nieletnich chęć zjedzenia produktu szkodliwego dla zdrowia, rozwijającego się młodego organizmu. Więcej na www.centrumprasowe.swps.pl