Slow Food Dolny Śląsk przypomina twórcę rolnictwa biodynamicznego. Gleba jest niszczona, jak powietrze przez smog. Oto petycja

0
208

Sharing is caring!

Czy znacie Rudolfa Steinera? To filozof, antropozof i mistyk, którego w 1923 r. poproszono o opracowanie metod zwiększających efektywność rolnictwa, pod warunkiem, że uzyskiwane plony będą wyższe bez szkody dla środowiska i dobrostanu flory i fauny, w tym roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych. W 1924 r. pan Rudolf wygłosił kilka wykładów na ten temat. Wydarzenie to uznaje się za początek rolnictwa BIODYNAMICZNEGO. Czy wiecie, gdzie miało to miejsce? Na Dolnym Śląsku. Konkretnie w Kobierzycach, w majątku hr. Carla von Keyserlinga.

Idee Steinera maja swoja współczesną kontynuacje w przedszkolach i szkolnictwie walfdorfskim (pokrewnym z metodą Marii Montessori), a także biodynamicznym rolnictwie, które rozwija się w kulturze niemieckiej, gdzie zostało objęte certyfikacja Demeter. W Polsce jest mało znane, ale mieliśmy przyjemność odwiedzenia gospodarstwa biodynamicznego w woj. łódzkim. Biodynamiczne produkty, to najczystsze z najczystszych. Stosuje się tu wyłącznie środki naturalnego pochodzenia, a terminy zasiewu i sadzenia dobiera się w zgodzie z kalendarzem kosmicznym. Wielu niedowiarków mówi, że to bujdy, ale są to ci, którzy nie poznali reguł oraz tym samym zalet i zasad tego typu rolnictwa. Gospodarz w woj. łódzkim sprzedaje z powodzeniem borówkę amerykańską. Nie jest bowiem bujdą to, że stanowimy część wszechświata. Problem w tym, ze gatunek ludzki ma wyjątkową zdolność do (auto)destrukcji. Jednym ze składników wszechświata, który bezrefleksyjnie niszczy, jest gleba. Dlatego podjęliśmy działania na rzecz stworzenia europejskiego prawa jej ochrony. Jeśli Wam również na tym zależy, podpiszcie z nami tę petycję – z góry dziękujemy w im. własnym, populacji Dolnego Śląska i Polski oraz Środowiska Naturalnego, braci mniejszych z rodziny Flory i Fauny – link:
http://slowfooddolnyslask.org/ochrona-gleby-people4soil/

Artykuły uzupełniające:
O Rudolfie Steinerze:
https://de.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Steiner

O rolnictwie i certyfikacji Demeter:
https://de.wikipedia.org/wiki/Demeter_(Markenname)

 

BRAK KOMENTARZY