Sukces na talerzu, czyli globalna i lokalna książka kulinarna

0
654

Sharing is caring!

Przysłowiowy smak potrawy jak u Mamy, czy kulinarne rarytasy od Babci to sprawdzony sukces na talerzu. Przez wieki kolejne pokolenia przekazywały tradycyjne receptury na smaczne dania z ust do ust. Forma urokliwa to, ale niestety ulotna. Nasi przodkowie znaleźli na to sposób, czyli formę pisaną. A co można zrobić gdy w okolicy jest wiele świetnych tradycyjnych przepisów. Można wydać lokalną książkę kucharską, a po wyczerpaniu nakładu „zatrudnić” serwer.  Skarby tradycyjnej kuchni z Małopolski on-line.

Ewa Byrska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach – Tradycja w naszej społeczności odgrywa ogromną rolę i jest obecna w życiu codziennym. Jest to naturalne, że córki uczą się od matek, od babć, od bardziej doświadczonych pań z sąsiedztwa. Koła Gospodyń Wiejskich oraz Związek Emerytów i Rencistów, które obecnie tworzą stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, to u nas silna społeczność, której jedną z form działalności są kulinaria. Przekazy ustne mają swój wyjątkowy piękny urok, ale są ulotne. Z inicjatywy wójta gminy Pana Mariusza Krystiana, postanowiliśmy zebrać kulinarne doświadczenia społeczności w formie wydawnictwa pt. „Sukces na talerzu, czyli w Gminie Spytkowice jemy z tradycją”. Gdy wydawnictwo w formie książki rozeszło się błyskawicznie, co nas bardzo ucieszyło, opublikowaliśmy wersje pdf.

Slowfood.edu.pl„Skuces na talerzu, czyli w gminie Spytkowice jemy z tradycją”, opublikowany jest na www.dolinakarpia.org i na www.gokspytkowice.pl. Dlatego wśród przepisów na dania z ryb króluje karp?

Ewa Byrska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach – Gmina Spytkowice była jedną z założycieli Stowarzyszenia Dolina Karpia. A w tym regionie karp jest charakterystycznym produktem, a że przepisów na tradycyjne produkty z jego udziałem jest wiele i są bardzo smaczne, dlatego min. znalazły się w książce.

Slowfood.edu.pl – Lokalna książka kucharska zawiera przepisy udostępnione przez Panie ze wsi Bachowice, Półwieś, Ryczów, Spytkowice. Proszę powiedzieć, jaki jest przepis na wydanie takiej publikacji. Czy i dlaczego warto wydawać lokalne książki kucharskie? To wymagało zaangażowanie wielu ludzi, potrawy, redakcja, fotografie, oprawa graficzna, druk…

Ewa Byrska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach – Wydanie tej publikacji wymagało sporo pracy, wielu spotkań, dyskusji: co wybrać? które przepisy zamieścić? gdyż mają ich jeszcze sporo. Warto pamiętać i kultywować lokalne tradycje, przekazywać je następnym pokoleniom, dlatego też powstała ta książka.
Przepis na wydanie jest prosty, jak są chęci i pieniądze to reszta już idzie z radością. Jak widać współpraca była doskonała, dofinansowanie uzyskaliśmy ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie Dolina Karpia.

Slowfood.edu.pl – Czy gmina ma plany związane z promocją wśród turystów zainteresowanych kulinariami? Kiedy można przyjechać do Państwa, żeby spróbować lokalnych specjałów?

Ewa Byrska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach – Kulinarne popisy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Związku Emerytów i Rencistów doceniane są przez uczestników różnorodnych, nie tylko gminnych imprez kulturalnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklicznych imprezach, podczas których można skosztować różnych smakołyków. Są nimi n. Tradycja Wielkanocna, czy Dożynki Gminne, na które już dziś zapraszam, a odbędą się 24 sierpnia.

 

Ryba na pikantno

Składniki:

• 1,5 kg fileta rybnego

• 2 jajka

• bułka tarta

• olej do smażenia

Sos:

• 1 litr papryki konserwowej

• 2 puszki ananasa

• 4 cebule

• 1 ketchup pikantny (500 ml)

• 2 łyżki koncentratu pomidorowego

• ½ szklanki oleju

 

Wykonanie:

Ryby panierować w jajku, bułce i usmażyć na oleju. Pozostawić do wystudzenia. Cebule pokroić i zrumienić na oleju na złoty kolor, dodać wodę z papryki i 1 puszki ananasa, następnie dołożyć ketchup i przecier. Wszystkie składniki zagotować. Ananas i paprykę pokroić w kostkę, dodać do zalewy, wszystko razem zagotować, doprawić do smaku.

Ostudzoną zalewą przełożyć ryby i odstawić na 12 godzin.

 

Więcej przepisów – „Skuces na talerzu, czyli w gminie Spytkowice jemy z tradycją”

BRAK KOMENTARZY