Święto Toruńskiego Piernika w Muzeum Toruńskiego Piernika. 11-12 sierpnia 2017. Zobacz program.

0
110

Sharing is caring!

Serdecznie zapraszamy na Święto Toruńskiego Piernika do Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4. Obchody zostały zaplanowane w piątek 11 sierpnia, w godz. 17.00-22.00 oraz od 10.00 – 18.00, w sobotę 12 sierpnia.

 

Inauguracja Święta Toruńskiego Piernika odbędzie się 11 sierpnia, o godz. 17.00, na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika przez Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marka Rubnikowicza. Gościem specjalnym podczas otwarcia będzię prezes FC KOPERNIK – Przemysław Myśliwy, Prezydent Torunia – Michał Zaleski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki.

Na przybyłych gości będzie czekał poczęstunek – miodownik toruński, wypieczony przez FC KOPERNIK według starej, toruńskiej receptury oraz toruńskie katarzynki.

Program Święta Toruńskiego Piernika

godz. 17.30 (piątek – 11 sierpnia)

Otwarcie wystawy podsumowującej Międzynarodowy Plener Artystyczny „Galaktyka Piernika” (II piętro)

 

Piernik, jako żywy element tradycji, na stałe związany z historią Torunia, staje się atrakcyjną częścią kultury współczesnej. Międzynarodowy zespół Artystów: z Estonii (Mari-Liis Laanemaa, Pelle Kalmo), Rosji (Anna Zhukova), Finlandii (Petrus Kruppa) wykorzysta do pracy ciasto piernikowe oraz techniki, którymi posługują się na co dzień. Z artystami basenu Morza Bałtyckiego współpracować będą doborowi artyści z Polski, którzy już rozsmakowali się w pracy z niecodzienną – piernikową materią: Małgorzata Dajewska, Małgorzata Mikielewicz, Małgorzata Wojnowska – Sobecka oraz Dariusz Przewięźlikowski.

Artyści zaprezentują i wykorzystają do stworzenia wspólnego dzieła zarówno piernikowe rzeźby, jak też swoiste techniki barwienia ciasta piernikowego. Pracować będą przy użyciu form piernikowych, jak też wykorzystując całkowicie niekonwencjonalne metody. Wszystko to zaowocuje dziełem obrazującym zarówno 4 strony świata, jak też 4 kraje, których reprezentantów we wspólnej artystycznej wizji połączy piernik. Ciasto piernikowe stanowi bowiem pretekst do wielu twórczych poszukiwań i eksperymentów.

godz. 19:30

 

Kulinarno-artystyczne wydarzenie dnia: „Cud miód”/obowiązują wejściówki


/Monika Kucia, Michał Żulewski – Bistro Klonowica, Kwiatostany – Toruń

 

Sobota, 12 sierpnia 2017

10.00 – 18.00 – Galaktyka Piernika: Spotkania z artystami Międzynarodowego Projektu Artystycznego (oficyny)

10.00 – 18.00 – Piernikowe Laboratorium)/obowiązują wejściówki pokazy i warsztaty piernikarskie (sala warsztatowa)

Godz. 10.00 – 10.45 – Brukowiec Kujawski – Alina Książek, Grażyna Szelągowska (Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu)W ramach spotkania uczestnicy poznają historię, przepis oraz charakterystyczny smak jedynego piernika z województwa kujawsko-pomorskiego wpisanego jako wypiek tradycyjny na Listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Godz. 11.00 – 12.30 – Piernikowa Akademia Smaku – rekonstrukcja dawnych przepisów – Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa

W ramach spotkania uczestnicy przygotują pierniki według historycznego przepisu na piernik toruński.

Godz. 13.00 – 14.00 – Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy

Pierniki Państwa Danuty i Marka Komuszynów wpisane są na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako tradycyjne produkty regionalne. Wypiekane z dojrzewającego ciasta przybierają fantastyczne kształty i zdobione są misterną koronką z lukru.

Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz lukrowania.

Godz. 14.30 –15.30 – Piernikarnia Śląska– Karolina Klimek

Piernikarnia Śląska jest żywym muzeum śląskich tradycji piernikarskich oraz manufakturą gdzie tworzy się historyczne, figuralne pierniki wedle regionalnych wzorów z XVII-XIX wieku.

W ramach spotkania powstaną tradycyjne śląskie pierniki historyczne.

Godz. 16.00 – 17.00 – Słodka Chatka – Marcin Goetz

Słodka Chatka w Trzcińsku, to manufaktura, w której powstają pierniki historyczne, ale także piernikowe domki, biżuteria, warcaby, domina, kukiełki – wszystko z ciasta piernikowego.

Podczas warsztatów powstaną proste konstrukcje z pierników.

Godz. 17.00 – Piernikowa Kawiarenka – Muzeum Regionalne w Jaworze

Godz. 17.45 – Podsumowanie i zakończenie Święta Piernika

Dodatkowo:

Godz. 12.00 – 14.00 – Bardzkie Pierniki – Tomasz Karamon – oficyny (II piętro)/wejściówki

Odnalezienie receptury na pierniki z Barda stało się medialnym wydarzeniem. Grupa badaczy i pasjonatów odkrywa zapomniane karty z przeszłości słynnego śląskiego sanktuarium.

Warsztaty snycerki, w ramach których uczestnicy poznają tajniki przygotowywania drewnianej formy do wyrobu pierników.

Godz. 10.00-18.00 – Piernikowe miasteczko – dziedziniec Muzeum Toruńskiego Piernika

Piernikarnia Śląska – Karolina Klimek
Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy
Muzeum Regionalne w Jaworze
Bardzkie Pierniki – Tomasz Karamon
stoiska piernikarskie: Muzeum Toruńskiego Piernika oraz mistrzowie z Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.
Muzeum Okręgowe w Toruniu
i inni

 

Projekt specjalny towarzyszący Świętu Toruńskiego Piernika:


10.00 – 18.00 Miody Kujaw i Pomorza – parter i dziedziniec Muzeum Toruńskiego Piernika

Województwo kujawsko-pomorskie słynie ze znakomitych miodów i tradycji pszczelarskich. Podczas Święta Toruńskiego Piernika w Muzeum Toruńskiego Piernika będzie miało miejsce wydarzenie promujące miody z Kujaw i Pomorza. Będzie tu można nie tylko degustować i kupować znakomite miody z regionu, ale również podziwiać ekspozycję sprzętu pszczelarskiego, w tym stare ule, wirówki, stroje pszczelarzy. Prezentacja połączona będzie z edukacją prowadzoną przez doświadczonych pszczelarzy z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy oraz Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej z Włocławka. Największą atrakcją będą żywe pszczoły (oczywiście w bezpiecznych, szklanych gablotach).

Rezerwacji można dokonywać w godz. od 8.30 do 15.00, od 24 lipca (poniedziałek) do 10 sierpnia (czwartek), pod nr tel.: (56) 660 56 98, (56) 660 56 89

Wejściówki na warsztaty będą do odbioru w kasie Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4:

W sobotę, w godz. 10.00 – 17.00

Na bieżąco obserwuj na www.facebook.com

BRAK KOMENTARZY