Wakacje to czas kiedy dzieci są narażone na nieregularne posiłki i brak ruchu. Do szkoły wracają bez kondycji i bardziej otyłe.

otylosc dzieci nadwaga wakacje

Wakacje to czas kiedy rodzice pracują, a wiele dzieciaków spędza mnóstwo czasu bez opieki dorosłych. Dzieciaki i nastolatki same też spożywają posiłki. Te przygotowane przez rodziców, te przygotowane do podgrzania, te kupione „na mieście”. Polskie dzieciaki są w takiej samej sytuacji jak brytyjskie. I i nas i na Wyspach spory odsetek dzieciaków po wakacjach jest bardziej otłuszczona i bez kondycji. Bo fatalnie się odżywiają i nie mają ruchu. Bo wakacje to czas intensywnego wykorzystania smartfonów, komputerów i telewizorów.

Mimo rosnącej skali epidemii otyłości w krajach rozwiniętych dzieciaki i nastolatki coraz częściej cierpią na nadwagę i otyłość. Wakacje intensyfikują problemy, z którymi zmagają się rodzice w czasie kanikuły. Rodzice są w pracy, a dzieciaki same w domach. Niewielu rodziców jest w stanie zapewnić pociechom bezpłatną lub płatną opieki dorosłych na czas pracy. W konsekwencji część dzieciaków odżywia się gorzej niż w czasie roku szkolnego. Patrz jak jest w Wielkiej Brytanii: www.mojawyspa.co.uk

Co roku sytuacja się powtarza. Szkoły przez dwa miesiące są zamknięte. Dzieciaki na fast foodach i przed ekranami. Niewiele samorządów organizuje półkolonie, posiłki w szkołach.

Za to z roku na rok rosną wydatki na operacje bariatryczne. Wydajemy coraz więcej z naszych podatków na leczenie chorób dieto zależnych i ich powikłań. Ale czy oprócz Rodziców i garstki społeczników kogokolwiek to obchodzi?