Woda i powietrze nie są jeszcze opatentowane przez korporacje. Ale ziarno już jest. Teraz korpo chcą zagarnąć … piwo

0
120
korporacje-piowo-petycja-slow-food

Sharing is caring!

Patent na piwo? Sprzeciw!

Europejski Urząd Patentowy i kraje członkowskie Europejskiej Organizacji Patentowej

Petycja

Kto wymyślił piwo? Na pewno nie Carlsberg i Heineken – piwo warzy się od tysięcy lat, a jęczmień z którego powstaje to wspólne dobro nas wszystkich, od rolników do konsumentów i nie może być własnością korporacji które chcą w ten sposób zbijać zyski. Żądamy aby zaprzestać przyznawania patentów na znane wszystkim od wieków rośliny i technologie!

Dlaczego to jest ważne?

Piwo to tradycja stara jak świat i każdy ma prawo z niej czerpać. Ale Europejski Urząd Patentowy (EUP) uważa inaczej. Niedawno przyznał koncernom Carlsberg i Heineken patenty na jęczmień – roślinę hodowaną od wieków! Dzięki temu te ogromne korporacje to nowi “właściciele” jęczmienia – od nasion, aż po kufel piwa. Jak to możliwe? Firmy nie wynalazły nic nowego – patent dotyczy przypadkowej, naturalnej i częstej mutacji genetycznej dobrze znanej konwencjonalnym hodowcom! [1]

Skandal? Podwójny skandal – bo chodzi nie tylko o chciwe korporacje patentujące warzenie piwa jako własne, ale też o to, że EUP świadomie złamał prawo Unii – dla zysku, bo za każdy przyznany patent należą się Urzędowi pieniądze.

Ale to nie zmawiające się koncerny i Urząd mają ostatnio słowo – dziś wytaczamy im walkę o wolne piwo! Mamy szansę powstrzymać patent na jęczmień i na dobre położyć kres wydawaniu takich patentów. W zeszłym roku dzięki naszej petycji podpisanej przez ponad pół miliona osób Unia Europejska zadeklarowała, że przyznawanie patentów na rośliny i zwierzęta jest nielegalne, chyba że są genetycznie zmodyfikowane. Teraz to państwa członkowskie [2] muszą dopilnować aby Urząd Patentowy działał zgodnie z prawem!

Już w tę środę mamy szansę zmusić ich do działania. Razem z ponad 30 organizacjami z całej Europy [3] składamy w monachijskiej siedzibie EUP oficjalny prawny sprzeciw wobec patentom na jęczmień przyznanym Carlsbergowi i Heinekenowi. Narobimy hałasu: dowieziemy papiery w tradycyjny bawarskim wozie piwnym ciągniętym przez sześć koni, bo muzyki trąbek! Odbijemy piwo z ich rąk – a przy okazji powstrzymamy nielegalne zagrywki Urzędu Patentowego na dobre. Dołącz do naszego sprzeciwu – dodaj podpis pod petycją i wspólnie pokażmy im że nie pozbędą się nas, dopóki nie cofną patentu na piwo!

We współpracy z:

Przypisy

[1] Więcej informacji o tym, w jaki sposób doszło do przyznania tych patentów tutaj (ang.): http://www.no-patents-on-beer.org/en/background/patents-beer

[2] Państwa członkowie Europejskiej Organizacji Patentowej to kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein, Monako, Macedonia, Norwegia, Serbia, San Marino, Turcja. http://www.epo.org/about-us/organisation/member-states.html

[3] Między innymi No Patents on Beer, Campact, GAIA Portugal, No patents on seeds!, NOAH – Friends of the Earth Dania, Plataforma transgenicos for a Portugal, Sambucus, Save our seeds!, Slow Food Deutschland, Swissaid, Verband Katholisches Landvolk (VKL), Zivilcourage Rosenheim.

 

Źródło: https://act.wemove.eu/campaigns/patent-piwo?utm_source=civimail-7201&utm_medium=email&utm_campaign=20170602_PL

BRAK KOMENTARZY