Żywność od rolnika sklepom zabroniona, ale krojona kapusta kiszona będzie legalna

0
700

Sharing is caring!

Żywność od rolnika sklepom zabroniona, ale krojona kapusta kiszona będzie legalna

W czwartek, 9 kwietnia 2015 izba niższa polskiego parlamentu przyjęła projekt przepisów, które dotyczą tzw. sprzedaży bezpośredniej. Od 1 stycznia 2016 roku rolnik i jego rodzina będą mogli sprzedawać legalnie konsumentom żywność przez siebie wytworzoną w swoim gospodarstwie, czyli np. sery, wędliny albo dżemy, tzw. żywność przetworzoną.

Ale konsumencie jest pytanie, czy tam gdzie mieszkasz jest targowisko? Nie ma. To będziesz musiał pojechać po żywność od rolnika do samego rolnika. Bo rolnik od 2016 będzie mógł sprzedawać żywność, ale tylko na targowisku i w miejscu wytworzenia, czyli u siebie w gospodarstwie.

Przepisy przyjęte 9 kwietnia 2015 przez Sejm zabraniają też rolnikowi zatrudniania osób niespokrewnionych do pracy przy produkowaniu żywności, która ma być sprzedawana w oparciu o znowelizowane przepisy.

Polskie radio poinformowało, że Ministerstwo Zdrowia zobowiązało się do przygotowania projektu rozporządzenia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych, który to projekt zwiększy ilość produktów, które rolnicy będą mogli sprzedawać konsumentom. Dzięki temu u rolnika będziemy mogli kupić pokrojone i obrane warzywa i owoce. Czyli kupienie pokrojonej przez rolnika kapusty kiszonej od tego rolnika będzie legalne.

Dla rolników proponowane przepisy oznaczają, że zmianie mają ulec zasady opodatkowania sprzedaży przetworzonych produktów rolnych. Rolnicy będą mogli opodatkować przychody ze sprzedaży swoich produktów zryczałtowanym podatkiem dochodowym o preferencyjnej stawce 2 proc do kwoty 150 tys. euro rocznie. Rolnicy będą też musieli prowadzić ewidencje sprzedaży.

 

 

BRAK KOMENTARZY