Video

Sharing is caring!


Potrzebny jest okres przejściowy. W dużych miastach jest szeroki wybór produktów, ale w małych sprzedaje się to, co jest najtańsze. Będzie bardzo trudno przygotowywać obiady według nowych kryteriów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które wchodzi w życie 1 września 2015. Tak uważa Michał Denesiuk, który jest nauczycielem przedmiotów zawodowych i kierownikiem stołówki w Zespole Szkół Nr 2 w Szczytnie.


Sierpień to czas, kiedy w szkołach dyrektorzy szkół szlifują plany lekcji, a tym samym plany przerw. Czas trwania przerwy determinuje, czy uczeń ma czas na zjedzenie obiadu, czy tylko na jego „połknięcie”. Media od lat opisują absurdalne przykłady ze szkół, pokazujące jak w fatalnych warunkach uczniowie spożywają posiłki. A to w jednej szkole jest 700 uczniów, a miejsc jest na stołówce jest tylko 70. A to w innej uczniowie mają przerwę obiadową 10 minutową i to w dodatku pomiędzy dwoma lekcjami wychowania fizycznego. A wejść na stołówkę w stroju sportowym nie mogą, bo nie wolno, więc z hali sportowej do szatni, z szatni do stołówki, łapiemy obiad, szybko połknąć, szybko na drugi W-F… W innej szkole dzieci z klas 1-3 mają zajęcia na drugim piętrze. Do stołówki dwa piętra i bardzo długi korytarz. Pokonanie dorosłemu tego odcinka zajmuje 10 minut w obie strony. Przerwa obiadowa trwa 20 minut. Po korytarzach nie wolno biegać. A na stołówce jest więcej uczniów niż miejsc… A jeszcze starsi wypychają młodszych z kolejki… Przecież jak ktoś ma metr to ten co ma metr pięćdziesiąt jest wielkoludem.

Kto odpowiada za regulację organizacji obiadów w szkole? Jasno i wyraźnie mówią to przepisy prawa. O długości przerw decyduje dyrektor szkoły. Dla przypomnienia informacja od Rzecznika Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tam gdzie dyrektor nie widzi problemu może te argumenty się przydadzą. W końcu przemawia władza nadrzędna. Ale piszącemu te słowa nie udało się przekonać dyrekcji, że uczniowie też potrzebują czasu na zjedzenie obiadu w szkole. Dlatego przez cały rok szkolny po otwarciu drzwi dzieciaki wołają „Głodny jestem”, bo połknęli drugie danie, a zupy nawet nie powąchali. Fantastycznie smaczne potrawy przygotowane przez zespół szkolnej kuchni marnuje się. I tak co dzień. Ale może inni będą mieli więcej szczęścia w negocjacjach z dyrekcją. Przy czym oddajemy cesarzowi co cesarskie, bo przecież są szkoły, gdzie to dyrektorzy szkół walczą z rodzicami, którzy narzekają, że na obiad nie ma pizzy, nie ma hamburgerów, nie ma innych słodzony napojów…

Slowfood.edu.pl – Czy są wyznaczone normy czasu na zjedzenie obiadu przez dziecko w szkole i w przedszkolu?

Justyna Sadlak, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej – Szczegółowe zasady korzystania ze stołówki szkolnej, w tym czas wydawania posiłków, a także czas przeznaczony na zjedzenie posiłku, określa statut szkoły lub jego załącznik w postaci regulaminu korzystania ze stołówki szkolnej.

Slowfood.edu.pl – Czy prawo reguluje ilość miejsc na stołówce szkolnej w stosunku do ilości dzieci, które jedzą w szkole obiady? Czy prawo określa czas przerwy międzylekcyjnej przeznaczonej na zjedzenie obiadu w szkole?

Justyna Sadlak, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej – Dyrektor kieruje działalnością szkoły lub placówki, sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, w tym ma wpływ na jakość przygotowywanych posiłków.

Dyrektor szkoły może określić np. szczegółowe wytyczne lub inny wewnętrzny dokument szkoły dotyczący organizacji pracy stołówki, w tym czas przerwy międzylekcyjnej przeznaczonej na zjedzenie obiadu w szkole, tzw. „przerwy obiadowej”, kolejności korzystania ze stołówki przez uczniów poszczególnych klas czy zasad zachowania bezpieczeństwa i higieny osób korzystających ze stołówki szkolnej. Jednak nie mają one szczegółowych uregulowań w prawie oświatowym.

Każda szkoła czy przedszkole może mieć swój odrębny rozkład dnia.

A jak ważny jest czas przeznaczany na spożycie posiłku w szkole wyjaśnia profesor Ewa Rembiałkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (nagranie z wiosny 2015, kiedy nie było jeszcze znane rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 czerwca 2015, dotyczące asortymentu sklepików szkolnych i stołówek szkolnych)


 

Reżyser Jean-Paul Jaud zabiera widzów do francuskiego miasteczka Barjac. Gdzie liderem zmiany został burmistrz. W jej efekcie tamtejsze dzieci jadły szkolne obiady na bazie tylko i wyłącznie ekologicznych produktów. Czy inicjatywa znalazła naśladowców?

Jak chronić dzieci we współczesnym świecie żywności zdominowanym przez przemysł? Odpowiedzi szuka film „Zanim przeklną nas dzieci”. To film o obecności metali ciężkich w żywności i wodzie, a także skutkach tego dla ludzi. O zastosowaniu chemikaliów w produkcji żywności. Skutkach, jakie wywołują pestycydy, nawozy, środki ochrony roślin. Substancje, które odpowiedzialne za takie choroby jak rak, białaczka, cukrzyca. Nasz świat przesiąknięty polityką dotuje rolnictwo przemysłowe z podatków, a następnie zwiększa wydatki na walkę z chorobami wywołanymi chemizacją żywności.


 

O kulisach konkursu kulinarnego “Olive Oil in cooking” – “Tales on finger – tips” 2015

Jak to się stało, że nasze mazurskie smaki zachwyciły włoskich jurorów konkursu kulinarnego “Olive Oil in cooking” – “Tales on finger – tips” 2015? Odpowiada Michał Denesiuk, który przygotował zwycięski zespół w składzie Magda Talarek i Joanna Pokora, a także potrawy oparte na lokalnych mazurskich smakach. Posłuchajcie o tym, jak przygotować się do zwycięstwa, jak zbudować zespół, jak przygotować potrawy.


 

Sklepik szkolny może być sposobem na zarabianie pieniędzy, ale może też być czymś więcej. W szkołach, w których zdrowie uczniów naprawdę się liczy, asortyment w sklepikach szkolnych jest dobierany z rozmysłem i z troską o zdrowie uczniów. „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja” to projekt grantowy prowadzony przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. O granty mogły się starać szkoły, których społeczność postanowiła przeciwdziałać ekspansji wśród uczniów mody na fast food, wysoko słodzonych przekąsek i napojów. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować projekty, które zostaną zrealizowane w szkołach, w których będą promowane zasady zdrowego odżywiania. W których sklepiki szkolne zostaną przekształcone w bufety ze zdrowym śniadaniem, oferującym zdrowe i pełnowartościowe produkty. Wśród zgłoszonych projektów rozdysponowano 40 tysięcy złotych. Przyznano 45 grantów, po 1500 złotych otrzymało pięć szkół, 10 po 1200 złotych, 10 po 900 zł, 15 po 600 zł, 5 po 500 zł.

Najwięcej punktów 2015 roku zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 46 z Warszawy. O tym, jak szkoła starała się o zwycięstwo opowiada Karolina Zalewska (nauczycielka) i Monika Woźniak (Rada Rodziców). Pełna lista laureatów: http://slowfood.edu.pl/sklepiki-szkolne-zdrowa-reaktywacja-2015/


 

Po treningu do chłopca podchodzi mama i podaje butelkę napoju znanego ze świątecznych reklam. Trener zdziwiony tym widokiem pyta się: – „Co Pani robi? Przecież Pani syn ma nadwagę. To chłopak wylewa siódme poty na treningu, a Pani go truje?”. Mama oburzona na trenera powiedziała, że ta uwaga to z jego strony impertynencja i że poskarży się dyrekcji szkoły. I tak zrobiła. Na szczęście na następny trening chłopiec przyszedł. W plecaku miał butelkę wody, którą sam sobie przygotował.
Gabinet lekarza pediatry. Pani doktor z około 30 letnim stażem chwali chłopaka za to, że jest szczupły. Po chwili zwraca się do ojca chłopca. „Takie dziwne mamy czasy, że tak dużo jest dzieci z nadwagą. Cieszę się, że gdy przychodzą i chcą ćwiczyć. Najgorzej jest z tymi rodzicami, którzy przychodzą po zwolnienia lekarskie i robią awantury, gdy mówię, że nie wypiszę zwolnienia. A ręcz przeciwnie wypisuje zalecenie, by dziecko ćwiczyło. To wtedy piszą na mnie skargi” – podkreśliła lekarz.
Czy takie video robią na Tobie wrażenie? Czy takie video robią wrażenie na ludziach, którzy trują swoje dzieci? Czy szkodliwa „żywność” podawana z ręki rodziców to paranoja, grzech zbrodnia? Jaka jest tego przyczyna? Niewiedza? Premedytacja? Wpływ reklam Czy zwracasz uwagę znajomym na złe nawyki? A może jest tak, jak z osobami jeżdżącymi po alkoholu? Robili źle i nie chcą się zmienić? I żadne argumenty do nich nie trafiają?


 

Tłuszcze trans bez wstępu do szkoły! Tłuszcze trans są skuteczne w działaniu jak agent jej królewskiej mości przemysłu spożywczego. Tłuszcze trans mają potwierdzoną „licencję” na powodowanie chorób. Zobacz w czym są, jak ich uniknąć?
Tłuszcze trans powodują choroby serca, podnoszenia poziomu złego cholesterolu i obniżenie dobrego… Produkty z tłuszczami trans w reklamach prezentują się znakomicie. Tyle, że tłuszcze trans to nie reklamowa fikcja. Są realnie niebezpieczne. Działają powoli, przez akumulacje negatywnych skutków. Jak ich unikać w szkolnej diecie zapytaliśmy Joannę Jaczewską-Scheutz z Pracowni Żywienia Zbiorowego Dzieci i Młodzieży Instytutu Żywności i Żywienia. Patrz więcej na Tłuszcze trans bez wstępu do szkoły!


 

Czy od zdrowia uczniów ważniejsze jest to, żeby przerwy między lekcjami były krótkie? Jedzenie obiadu w polskich szkołach niestety bardzo często przypomina fast food. W pośpiechu, byle jak, na szybko… Zobacz ile czasu na zjedzenie posiłku mają uczniowie w innych krajach w Europie. Zobacz co ma do powiedzenia MEN w kwestii organizacji spożywania posiłków w szkołach. Zobacz jakie skutki dla zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży ma szkolny fast food. A Epidemia otyłości według raportu UNICEF największa jest w Polsce. Poznaj zdanie profesor Edyty Suliga z UJK w Kielcach na temat skutków jedzenia w pośpiechu (Patrz: Żywieniowe czynniki ryzyka otyłości dzieci i młodzieży).


 

Co lubi? Nie to, co drogie, a to, co smaczne. Sezonowe. Truskawki latem. Dobra kapusta, schabowy, mielony… Nie lubi? – „Ostrygi. Mogą nie istnieć”. Dodaje z przekąsem, że to takie „walentynkowe” danie. Kto je zje, to zje wszystko. W tym pejoratywnym sensie. Nie lubi plastikowego żarcia i psucia tradycyjnych smaków chemicznymi dodatkami.

Jarosław Uściński, szef kuchni restauracji Moonsfera (www.moonsfera.pl), prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników (www.osskic.org.pl), trener narodowej kadry juniorów adeptów sztuki kulinarnej. O sobie: – „Moją pasją jest szeroko pojęty smak. Jedzenie, produkty i zabawa nimi oraz eksperymentowanie. Uwielbiam zderzenie kuchni z Gościem. To ta krótka chwila dająca satysfakcję z pracy”.

W części 1: O gotowaniu w domu z dziećmi, o szkolnictwie zawodowym, o tym, co powinni zrobić przyszli kucharze. Chce szkół, w których jest normalne jedzenie. Jak powinna wyglądać nauka zawodu kucharza? Jak uczyć zawodu etyki kucharza? Kto może się dostać do juniorów adeptów sztuki kulinarnej? Obiad w szkole? Kiedyś i dziś? Antypotrawa na Walentynki? Czy szkoły uczą kultury jedzenia? Dlaczego dominuje plastikowe żarcie?

W części 2: Jak żywić dzieci w szkołach? Co to jest catering za najniższą cenę? Czy rodzice dbają o to, co jedzą dzieci? A kucharz to jest służba, jak policja, pielęgniarka… Moda na gotowanie w mediach. O wizerunku medialnym zawodu kucharza. Co i jak kupować, dla siebie, dla gości restauracji? Jak powinno kosztować bezpieczne jakościowo jedzenie? Czego dowodem jest pleśń w skrzynce pomarańczy?


Pączki, czy faworki? Faworki i pączki ! Tłusty czwartek to smakowita tradycja. Zobacz jak zrobić faworki. Spróbuj samemu – bo własnej roboty smakują najlepiej. Zobacz video jak zrobić i przeczytaj przepis na faworki, zwany też chrust.

 


 

Krakowscy rajcy głosowali. Która uchwała dostała więcej głosów? Milion dla pingwinów w ZOO, czy dotacja do obiadów w szkołach?


 

Greenpeace wyjaśnia dlaczego sprzeciwia się GMO – zobacz video.


 

Na tym video nie ma Polski. A jak wygląda obiad ucznia w Twojej szkole? Czy możesz wejść na stołówkę i sprawdzić co je na obiad Twoje dziecko? Zobacz – porównaj.


 

Zobacz co jedzą polskie dzieci i dlaczego są otyłe?

Według ONZ polskie dzieci tyją najszybciej na świecie. Zobacz dlaczego dzisiejsze nastolatki prawdopodobnie będą żyły krócej niż ich rodzice? Dlaczego narażone są na epidemie otyłości?


 

Sprytne sposoby na mądre żywienie dzieci

To styl żywienia ojców ma decydujący wpływ na ewentualną otyłość dzieci… Kolorowa i miła atmosfera jedzenia, wspólne przygotowywanie posiłków.. To dorośli pokazują dzieciom smaki świat smaków… Jakie są dobre słodycze… Potrzebne jest współdziałanie rodziców i szkoły… Koszty chorób żywieniopochodnych to dziś 50 mld złotych, a będzie coraz więcej… Catering w szkołach i szpitalach to błąd niebezpieczny w skutkach…

W programie TV POLSAT „Wystarczy chcieć – zdrowe odżywianie dzieci” udział wzięli, Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywienia i Żywności; dr Witold Klemarczyk, pediatra-gastrolog z Instytutu Matki i Dziecka; Grzegorz Łopanowski prezes fundacji „Szkoła na widelcu”. To porcja praktycznych porad jak odżywiać swoje dzieci, jak dbać o żywienie dzieci w szkole i przedszkolu. Jak uczyć mądrze i skutecznie dobrego odżywiania.

Link do programu: www.ipla.tv


Najzdrowsze i najsmaczniejsze, ale „nielegalne” 


 

Prawo sprzyja, ale nie w Polsce

Raport „Prawne aspekty produkcji i obrotu żywnością na małą skalę w krajach europejskich. Analiza legislacji unijnej, przykłady rozwiązań prawnych krajów członkowskich UE” został opublikowany na www.zpp.net.pl . Chcesz pobrać raport – kliknij tutaj

Video z prezentacji raportu: